About

about

Yunus Birel Kimdir?

Profesyonel anlamda tasarım hayatıma 2000’li yılların başında, kara kalem çalışmalarıyla başladım. Sonralar da tasarımın dijital ortam ayağına geçmek istememin nedeni tamamen kişisel hobilerimden ( bilgisayar, oyunlar, teknoloji ve vb.) kaynaklı olmasıydı. Kendimi eğittim ve öğrendim, halen daha eğitiyor ve her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyorum.

Bir grafikerin olmazsa olmazlarından Adobe Photoshop ile başladım çalışmalarıma ve eğitimlerime, daha sonraki yıllarda Adobe InDesign ve Adobe Illustrator olarak devam ettim. Çoğu firma veya kuruluşlar CorelDRAW kullandığı için onu da öğrenmek durumundaydım ardından başka programları daha öğrendim.

Bugüne kadar birçok kişi, kurum veya kuruluşlarla çalıştım bunların başında gelenlerden ilk olarak;

– Vakko Holding, Sahibi ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Jeff Hakko (İstanbul’da olduğum senelerde Beşiktaş Deniz Müzesindeyken, Kendi Koleksiyonu olan “Tarihi Dalgıç Malzemeleri / Historical Diving Equipment” kataloğunun görsel tasarım ve dizgisini yaptım.)

– Aynı zamanlarda ve aynı yerde, Deniz Müzesi komutanımız Dz. Kur. Alb. Ali Rıza İşipek’in kendi kaleminden olan “İstanbul’un Kuğuları – Saltanat Kayıkları” isimli kitabın görsel tasarımını ve dizgisini yaptım.

Yıllar içerisinde çeşitli kitapların görsel tasarım ve dizgilerini, müze sergilerinin, sempozyumların görsel tasarım ve koordinasyonlarını bizzat kendim uygulamalarını gerçekleştirdim. Aradan geçen zamanlarda bir kaç reklam ajansında çalıştıktan sonra şuanda, freelance çalışmalarıma devam ederken bazı firmaların bünyesinde home Office olarak çalışıyorum.

Bu kadar (ortalama 13 yıl) zaman zarfı içerisinde Çeşitli Yarışmalar ve Organizasyonlara da katıldım ve çalışmalar da bulundum.

Aldığım Bazı Ödüller;

2006 / Overcover tasarım yarışması 2.si
2009 / Tiffany Chatlaq T-shirt 3.sü
2013 / Sound Blaster Wallpaper Turkey Channel 2.si